Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SEKRETÄR, sengustaviansk, troligen Stockholmsarbete, omkring år 1800.

Fanerad med mahogny. Stenskiva med snedställda hörn. Mässingslister, skodda fötter samt nyckelbrickor med lejonmaskaroner. Snedställda kannelerade hörn. Utfällbar klaff, bakomliggande fack- och lådinredning. 3 lådor. Bredd 96, djup 49, höjd 124cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Kompletterad, bytta lås. Lösa lister, några saknas. Fanérskador. Sprickor. Troligen senare skiva. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK