KISTA, allmoge, 1800-/1900-tal.

Ek. Delvis bemålad. Lockets insida med dekormålning, initialer I.O.D samt datering 1829. Två fack inuti kistan, ett lock med initialer I & S H (?). Metallbeslag. Längd 102 Bredd 62 Höjd 56 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Smärre färgbortfall. Sannolikt senare dekormålning samt kompletterad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK