PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina sent 1800-tal till 1900-talets första hälft.

Tre snusflaskor varav en med polykrom dekor av fantasiväsen, en med dekor i underglasyrblått och den sista med vit glasyr samt reliefdekor föreställande kaniner. Vinkopp med röd dekor föreställande drakar. Penselkopp med dekor i underglasyrblått. H 4-8,5.

Bruksslitage. Rispor.

Lähtöhinta
2 000 SEK