VITRINSKÅP, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut.

Valnöt. Glasad dörr och sidor. Rikt skuren dekor av ansikten, akantusblad och snäckar. Svängda ben. Brickmärkt: Fabrique de Meubles Pauly&Cie Venise. Bredd 102, Djup 43, Höjd 186.

Dekorskador. Lagningar. Repor och slitage. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
6 000 SEK