GUNGSTOL, "Grandessa", design Lena Larsson, Nesto, Nässjö, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad. Spjälad rygg. Modellen formgiven 1958.

Slitage. Färgbortfall. Lösa spjälor.

Kirjallisuus

"Svenska Stolar och deras formgivare 1899-2001", Dan Gordan, s 176.

Lähtöhinta
1 500 SEK