SAMOVAR, pläter, troligen empire och 1800-talets första hälft.

Amforaformad med två uppsvängda handtag, palmettformad kran av trä, kvadratisk fot på kulfötter. Urnformad lockknopp. H 37,5.

Slitage, lagningar, enstaka buckla, någon sned kulfot, fläckar.

Lähtöhinta
1 500 SEK