LJUSAMPEL, empirestil, 1900-tal.

Behängd av olikslipade prismor, botten av skål i blått glas med dekor av kotte. 6 elektriska ljuspunkter samt 6 ljushållare. Höjd ca 74 cm.

Ställvis hårt slitage. Bristfällig montering vad gäller elektrifiering. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 000 SEK