SPEGEL, gustaviansk, av Niclas Falkegren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813), signerad NFG och hallstämplad.

Förgylld. Genombrutet krön och underdel. Skuren dekor av blommor och blad samt pärlstav. Höjd ca 78 cm.

Ställvis kraftigt slitage, färgbortfall, avslagna delar(varav två medföljer separat). Mindre torrsprickor(ytliga).

Lähtöhinta
6 000 SEK