HÖRNSKÅP, sannolikt Sverige, 1800-tal.

Tvådelat. Bukig form med räfflad dekor. Grönmålat. Undre skåpspar med bakomliggande inredning i form av två hyllplan, övre skåpspar med bakomliggande inredning i form av tre hyllplan. Bredd 79 Djup (in mot hörn) 45 Höjd ca 185 cm.

Senare bemålat. Slitage. Sprickor. Repor. Renoverat, kompletterat.

Lähtöhinta
5 000 SEK