BYRÅ, gustaviansk stil, S.L Otterström. 1900-talets första hälft.

Mörk stramt profilerad marmorskiva, avfasade hörn, rik intarsiadekor, beslag i mässing, samt fanerad i olika träslag. I översta lådan samt på baksidan brännmärkt S.L OTTERSTRÖM. Är enligt uppgift tillverkad 1928. Längd ca 112, djup ca 54,5, höjd ca 84,5 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, repor, mindre sprickor. Mindre komplettering(stärkta glidlister) Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK