Kay Bojesen

(Tanska, 1886-1958)
Kay Bojesen
(Tanska, 1886-1958)

FIGURER, 7 st, i olika träslag, bland annat Kay Bojesen, Danmark, omkring 1900-talets mitt.

Figurer i olika träslag, bland annat teak, med rörliga armar och ben. En apa (Kay Bojsen), pingvin, uggla, anka, elefant, hund med öron i skinn samt en viking. Några brännmärkta. Höjd ca 12-22,5 cm.

Slitage, smärre repor och nagg.

Lähtöhinta
3 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet