KAFFEKANNA, silver, Edvard Emanuel Petterson, Stockholm, 1864. Vikt ca 746g.

Rikligt dekorerad. Hänkel i form av trädstam. Lock krönt av fågel. Eklöv och ekollon. Höjd 28cm.

Bruksslitage. Repor. Bucklor. Sprickor i benringarna på hänkel.

Lähtöhinta
5 000 SEK