KRUKA / BOJAN, porslin, Kina, Qing dynastin, Kangxi, 1700-tal.

Rund form. Trälock med delvis genombruten dekor. Dekor i underglasyrblått med motiv av bland annat lyckotecken. Höjd ca 23 cm.

Lock skadat, sannolikt senare. Rispor, repor. Slitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK