GUNNAR WALLIN, silvergelatinfotografi, 1956-57, signerad och numrerad 1/20 a tergo.
"Snöras, Norrlandsgatan". Bildyta 28,5 x 19,5 cm. Bildstorlek 40 x 30,5 cm.
Repor. Slitage i nedre vänster hörn.
Galleri Kontrast, "Diskret närvaro", Stockholm 2002.
Motivet återfinns i Moderna Museets samling, Stockholm.
1965 var Gunnar Wallin den förste fotografen att erhålla "Unga Fotografers" stipendium från Moderna Museet.