Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

KAFFEKANNA, silver, empire, Anders Lundqvist, Stockholm, 1841. Vikt ca 900 gram.

Delvis godronnerad. Löst lock. Svängt handtag i svärtat trä. Höjd ca 29,5 cm.

Slitage, repor, mindre nagg och bucklor. Anlupet. Handtag av trä är inkluderat i vikt.

Lähtöhinta
4 000 SEK