Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

STOL, gustaviansk, omkring 1800-talet början.

Bemålad samt förgylld dekor av bla äggstav och hörnfleuorner. Delvis genombruten rygg. Stoppad ryggbricka samt sits. Kragade ben.

Förstärkt. Slitage. Sprickor. Troligen senare bemålning och förgyllning.

Lähtöhinta
2 000 SEK