STOL, gustaviansk, omkring 1800-talet början.
Bemålad samt förgylld dekor av bla äggstav och hörnfleuorner. Delvis genombruten rygg. Stoppad ryggbricka samt sits. Kragade ben.
Förstärkt. Slitage. Sprickor. Troligen senare bemålning och förgyllning.