KAMERA med OBJEKTIV, 1+2, Nikon FM2, nr. 7566688, Japan, 1970-tal.

Svartlackerat kamerahus och två objektiv. Vidvinkelobjektiv Vivitar 28 mm 1:2.8 auto wide-angle, nr 28806754. Teleobjektiv Nikkor 85 mm 1:2, nr 348738. Ett UV- filter samt ett solskydd medföljer. Höjd ca på kamerahus ca 9 cm.

Både kamerahus och objektiv med slitage, smärre repor och smuts. Smärre färgbortfall, detta framförallt vid kamerahusets bottenplatta. Båda objektiv med slöja vid bländarfönster, dock mer hos vidvinkelobjektiv. Vidvinkelobjektiv utan linsskydd. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK