Fanerat i bla. mahogny samt rotfaner. Överdel med spegel och två ljusarmar. Två lådor i sarg. Tredelad fot. Snidad dekor av bla. växter. Längd 49, bredd 41, höjd 166 cm.
Slitage. Sprickor.