Rosenthal

(Saksa, Syntymävuosi 1879)
Rosenthal
(Saksa, Syntymävuosi 1879)

MAT- OCH KAFFESERVIS, 95 delar, porslin, "Classic Rose", Rosenthal.

Vit glasyr. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entré tallrikar, 13 assietter, 12 soppskålar med fat, 2 terriner, 4 uppläggningsfat, skål, såsskål, kaffekanna, 10 koppar med fat, 6 assietter med blomstermotiv, mjölkanna, sockerskål, salt- och pepparkar, 2 ljusstakar samt 3 askfat. Mattallrikarnas diameter 24,5 cm.

Bruksslitage. Någon nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet