SÅSSNIPA samt KRUKA MED LOCK, porslin, Qianlong, Kina 1700-tal.

Famille rose. Såssnipa med blomsterdekor i emaljfärger, hänkel. Längd 22 cm. Rund kruka med hänklar och lock. Höjd 11 cm.

Såssnipan med nagg och kantskador. Krukan med lock med sprickor på båda delarna.

Lähtöhinta
2 500 SEK