Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Ole Wanscher

(Tanska, 1903-1985)
Ole Wanscher
(Tanska, 1903-1985)

FÅTÖLJER 1 PAR, FOTPALL OCH BORD, 4 del, "Colonial Chair", Ole Wanscher, PJ 149, Poul Jeppesen, Danmark.

Palisander. Flätad sits av rotting. 2 uppsättningar lösa plymåer, klädsel av textil, varav en med mönster av Josef Frank. Möbler märkta med plakett Made in Denmark, Design Ole Wanscher, PJ, Furnituremaker's Control. Bordets längd 80. Bredd 80. Höjd 45 cm.

Smärre repor och märken. Klädsel med slitage. Bord med något fläckad skiva.

Lähtöhinta
30 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet