Johan Tobias Sergel

(Ruotsi, 1740-1814)
Johan Tobias Sergel
(Ruotsi, 1740-1814)

MEDALJONG, gips, efter original från 1700-talet av Johan Tobias Sergel, 1980-tal.

Ung kvinna i profil. Enligt text á tergo, föreställandes E. Ridderstolpe. Diameter ca 64 cm.

Slitage, repor och nagg. Ytliga sprickor. Smärre missfärgning.

Alkuperä - Provenienssi

Har funnits på Ekensbergs slott, Södermanland, och kom därefter till Kristinehovs Malmgård i Stockholm.

Lähtöhinta
5 000 SEK