KIMONO, sidenbroderi, Kina.

KIMONO, sidenbroderi, Kina.

Mörkblå sidengrund med broderad dekor. Bestående av två centrerade rektanglar broderade med varsin Phoenix omslutande av moln och vågmönster. Resten av dräkten rikligt dekorerad med broderade blommor i olika färger och kombinationer. Delvis förgyllt kantbroderi av blommor. 220x154 cm.

Slitage. Skador. Revor. Smuts. Fläckar.

Lähtöhinta
1 500 SEK