FAT samt SKÅL, silver, bland annat CG Hallberg, Stockholm, 1927. Totalvikt ca 360 gram.

Skål med svagt fyrkantig form, genombruten kant samt rik dekor i relief. Fat med rund form samt stram dekor. Diameter ca 26 respektive ca 30 cm.

Slitage, repor och bucklor/märken. Mindre skador på skål samt möjligen någon mindre lagning. Graverade bokstäver på fat. Anlupet.

Lähtöhinta
2 000 SEK