PARTI PORSLIN, 9 delar, Meissen, 1900-talets mitt / andra hälft.

Bricka med krus och 6 koppar. Minnesutgåga märkkta KPM (Konigliche Porcelaine-Manufactur) 1723-1725, AR (Augustus Rex) 1709-1726. Kopparna med de olika Meisensymbolerna och dess årtal. Kopparnas höjd 5 cm. Brickan 21,5x25,5 cm. Ask med lock, rektangulär form blomsterdekor. Längd 14 cm.

Asken med lock av andrahandssortering. Obetydligt slitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK