PARTI SILVERMYNT SAMT MEDALJ, Sverige resp Österrike, 1500-1900-tal. Silvervikt ca 270 gram.

Thalermynt från ca 1577 med Ärkehertig Ferdinand II av Österrike profil. Två minnesmynt 50 kronor, "All offentlig makt i Sverige utgår från folket", 10 kronor 1972, 5 st 2 kronor varav bla "Minne tjugofemårig regering". Diam 1,6-4 cm. Medalj av gulmetall, militär förtjänstmedalj, Österrike. Höjd 5 cm.

Slitage. Medaljen saknar band. Något med anlöpning.

Lähtöhinta
1 200 SEK