FRANZ LEHÁR (1870-1948), två egenhändiga brev resp ett kort med namnteckning, breven dat Stockholm 1936.

Breven från en Sverigevistelse: "Ich bin zum erstenmal in Schweden und habe die empfindung in einem Märchenland zu sein."
Bladstorlek 9,5 x 6 - 22,5 x 14 cm.

Gulnade, veck, smärre riss och någon fläck.

Alkuperä - Provenienssi

Framlidne Sune Hägglids stora och betydande autografsamling. Skapad från 1920-talet fram till 2000-talet.

Lähtöhinta
5 000 SEK