Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
454385

IKON, träpannå, Ryssland tidigt 1900-tal.

Motiv av Kristus, rizza av försilvrad mässing. 11 x 13 cm.

Slitage, anlöpningar, smärre hål på tygfoder á tergo.

Alkuperä - Provenienssi

Anna Vyrubova (1884-1964), enligt etikett á tergo som är skriven av Elsie Mannerheim. Enligt samma etikett ska ikonen först ha skänkts av Kejsarinnan Alexandra av Ryssland till sin väninna Anna Virubova.

Lähtöhinta
3 000 SEK