KORANSTÄLL samt KORANRULLAR, 2 st. Persien.

En tom behållare medföljer.

Koranställ, intarsiaarbete med inlägg i olika material. Utfälld 29 x 45 cm.
Pergamentsbehållare, troligen silver, graverade, varav med blå och grön emalj.

Pergament ej examinerade.
Koranställ, bortfall och lagningar av intarsiaarbete på alla sidor. Smutslager och slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpta på tidiga 30-talet då kundens föräldrar som arbetade där.

Lähtöhinta
1 500 SEK