BYRÅ, 1800-talets mitt, tillverkad av A.P. Andersson, Svennevads by, enligt påskrift.

Furu. Rak form. Svartmålad med skiva och blomsterdekor i vitt. Nyckelskyltar i nyrenässans, patinerad metall. L 104, b 49, h 82.

Ett av låsen saknas. Slitage. Senare bemålning.

Lähtöhinta
2 000 SEK