SKRIVSKÅP, allmoge, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, allmoge, 1700-tal.

Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Uppsvängt krön. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. Dörrpar under klaff. Bredd 130. Djup 57. Höjd 221 cm.

Senare målning. Repor och märken. Senare beslag. Senare dekorelement.

Lähtöhinta
7 000 SEK