SKÅL samt TEDOSA, porslin, Kina, 1700-tal.

Polykrom dekor med blommor och bladverk. Skålens mått, höjd 10. Diameter 12 cm. Balusterformad tedosa, höjd 11 cm.

Skål med hårspricka. Dosa med mynningslagning.

Lähtöhinta
1 500 SEK