MODELLBÅT, motorkryssaren Loris, originalet framtaget åt finansmannen Ivar Krüger.

I låda med plexiglas. Höjd 37, längd 89, bredd 24 cm.

Tändstickskungen Ivar Kreugers expresskryssare LORIS är en av de mest omskrivna båtarna i svensk press. Båten – som var nära att förstöras på 80-talet – tillverkades 1913 och är nu återställd till sitt ursprungliga skick. Modellen av LORIS är handgjord efter originalritningar i skala 1:20 (70 cm lång).

Smärre slitage.

Lähtöhinta
4 000 SEK