SALONGSBORD, régence-stil, Frankrike, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Bemålat trä. Dekor av bl a kvinnofigurer och inläggningar av gulmetall. Svängda ben. En låda. Längd 140 cm, bredd 85 cm, höjd 77 cm.

Bruksslitage. Skador. Dekorbortfall. Några renoveringar och kompletteringar. Märken efter skadedjur. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
8 000 SEK