Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL med KONSOLBORD, empire, Danmark, 1800-talets första hälft.

Fanerad med bland annat mahogny, intarsiadekor. Spegel målad med gouache, motiv av urna. Konsolbord med välvd front, kopplade ben. Spegelns mått 171 x 78cm. Konsolbordets mått bredd 85, djup 35,5, höjd 79cm.

Bruksslitage. Fanerskador. Anlupet glas.

Lähtöhinta
5 000 SEK