SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver samt KAFFEKANNA, nysilver, GAB, 1910/11. Vikt utan kaffekanna ca 700 gram.

Bukig form med driven dekor av bladverk i kartuscher. Kaffekannans höjd 28 cm.

Bruksslitage. Kanna med bucklor. Inskriptioner på sockerskål och gräddkanna. Gräddkannans hänkel med buckla.

Lähtöhinta
4 000 SEK