584635

BRÄNNVINSFLASKA, glas, 1800-tal.

Klarglas med graverad floral dekor. Höjd 22,5cm.

Slitage. Repor. Tillverkningsdefekter, bla sprucken bubbla vid mynningens insida.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Bennet, Rosendals slott, skåne;
auktion, 9 augusti 2014, nr. 754

Lähtöhinta
1 500 SEK