Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

FIGURIN, porslin. Royal Copenhagen, Christian Thomsen. Kråka med groda.

Underglasyrmålad i färger. Föreställande kråka som har fångat en groda. Stämplad och signerad, modellnr 365. Första sortering. Formgiven omkring 1905 av Christian Thomsen (1860-1921). Höjd 17, längd 36 cm.

Lähtöhinta
2 000 SEK