Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

DRYCKESKANNA, silver, barock, Johannes Johannesen Reimers, Bergen, verksam 1667-1722. Vikt ca 1094g.

Cylinderformad. Tre kulklofötter. Handtag med krönande lejon på boll, avslutas med sköld. Lock med infälld medaljavgjutning. Rik reliefdekor av blommor. På livet graverade initialer "Hr. A.A.D.F - A.C.M", enligt uppgift Sören Arnoldssön se Fine och Abel Cathrine Münthe. Höjd ca 21,5 cm.

Lagningar. Bucklor. Repor.

Lähtöhinta
35 000 SEK