PIANOHARPA/SKRIVBORD, etikettmärkt Albin Danielsson, Näshult. Nyrenässans, 1800-talets slut.

Kvadratiskt med fyra svarvade ben. Två lådor med draghandtag av mässing. Inredning med pianoharpa. Vev medföljer. Enligt säljarens uppgift innehåller pianoharpan 12 melodier. Täckande lös glasskiva medföljer. Höjd 77, längd 109, djup 55 cm.

Slitage. Senare skivbeläggning av plastfilm i jakarandaimitation. Glasskivan senare och med nagg och repor. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK