Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

KARL XII:S FÄLTBIBEL, "Biblia, thet är all then Helga skrift på swensko...", Stockholm, 1709.

Helfranskt präglat skinnband med upphöjd ryggbindning.

Biblia, thet är all then helga skrift på swensko; efter konung Carl then tolftes befalning, medh förriga editioner jämnförd; summarier, och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier, och anmärckningar förökade; nya register, och biblisk tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare vthwisar. Med kongl. maj:tz allernådigsta frihet., Stockholm, tryckt hoos sal. Henrich Keysers enkio, medh egen bekostnad, åhr 1709., 1709

Slitage, skador, fläckar, skrift, några lösa blad. Del saknas. Ej fullt genomgången.

Lähtöhinta
4 000 SEK