TOILETTEBORD, senempire, 1800-talets mitt.

Mahognyfanér, avlång skiva med rundade hörn och kantdekor av repvulst, uppsats med gallerkant och två lådor samt ståndare med spetsbågig spegel. Sargen med tre lådor, peltaformat ben på fyrpassformad sockel med fyra korta svängda ben. Längd 89, bredd 43, höjd 135 cm. Nyckel finns.

Slitage, sprickor och smärre fanérskador, lagningar. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 500 SEK