SPELBORD, sengustavianskt, 1810-20-tal.

Mahognyfanér, rektangulärt med fällbar skiva, fyra nedåt avsmalnande ben, ett femte utfällbart stödben, dekor av pärlstav, låda i sargen med nyckelskylt av ben. Längd 93, bredd 45-90, höjd 77-78,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre repor och sprickor, stödben ostadigt. Nyckelskylt senare. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK