LJUSKRONA "PK-101" Poul Kjaerholm för E Kold Christensen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stål, spiralformad med ljusarmar för levande ljus. Märkt DENMARK i stålet. Höjd 114 cm.

Ytslitage, anfrätt yta, lagningar, böjda delar, troligen senare ytbehandling.

Lähtöhinta
10 000 SEK