BÖCKER, 5 st, möbel- och konsthantverk, 1900-talets andra hälft och 2000-tal.

Svensk text.
Steenberg, Elisa & Simmingsköld, Bo, Glas, Natur och kultur, Stockholm, 1958.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler: Stockholmsarbeten 1700-1850, 2. uppl., Prisma, Stockholm, 1999.
Sylvén, Torsten, Welander-Berggren, Elsebeth, Speglar : spegelmakare & fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm : Prisma, 2000.
Sylvén, Torsten, Stolens guldålder: stolar & stolmakare i Sverige 1650-1850, Prisma, Stockholm, 2003.
Vingedal, Sven Erik, Porslinsmärken: en bok om porslins-, fajans- och andra keramikmärken, 5., omarb. och aktualiserade uppl., Forum, Stockholm, 1977.

Bruksslitage. En bok med något gulnade blad och omslag med fläckar. Ej fullt genomgångna.

Lähtöhinta
2 000 SEK