SPEGELLAMPETTER, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft/mitt.

Förgyllda och bronserade. Oval form med dekor av spiralband och pärlband. Krönande räfflade medaljonger, bandrosetter, lagerblad samt rosor. En ljusarm varder, i metall. Mått 45x26,5 cm.

Sedvanligt ytslitage, mindre färgbortfall, lagning. Ljusarmar något anlupna samt något lösa i fäste.

Lähtöhinta
2 000 SEK