Massiv ek m intarsia av rutmönster samt stiliserade blomster. Skrivbordet rak form med grön skrivskiva i läderimitation o beslag i hamrad koppar, i sargen 3 lådor samt en sida m 3 lådor och en med dörr m dokumentinredning. längd 150, bredd 83, höjd 80. Karmstol, bredd 59, djup 50 samt höjd 83.
Bruksslitage. Något blekt. Skrivbordets dokumentinredningen m skador (en låda) samt limmade lagningar i de andra, skrivskivan släppt något. Karmstolen bräckt i båda sidorna vid karmens fästen, en bit saknas på ena sidan.