Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

SOCKERSKÅL samt 2 KAFFEKOPPAR PÅ FAT, porslin, Meissenliknande märke. 1800-tal.

Sockerskål med lock, och två kaffekoppar med fat. Rik dekor av blommor och cheruber, delvis tryckt dekor.

Slitage, repor och märken. Mindre tillverkningsdefekter. Mindre pigmentbortfall. Mindre missfärgning.

Lähtöhinta
4 000 SEK