Bing & Grøndahl

(Tanska, Syntymävuosi 1853)
Bing & Grøndahl
(Tanska, Syntymävuosi 1853)

MATSERVIS, porslin, 57 delar, "Måsen", Bing & Gröndahl.

Dekor i form av måsar mot blå botten. Delvis med guldkant. 12 flata mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 2 lite större dito, 1 terrin, 5 skålar, 2 karotter, 2 fat (varav ett med hänklar), 1 cigarettbägare, 2 askfat, 1 ljusstake, 17 förrättstallrikar.

Visst slitage, repor. Blandat andrasortering och förstasortering.

Lähtöhinta
4 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet